Ефективні сучасні методи лікування геморою
Геморой — поширене захворювання, на яке страждає 10–15% всього дорослого населення.1 Воно супроводжується розширенням судинних сплетінь анального каналу. Може супроводжуватися появою крові на туалетному папері з випадінням вузлів або без випадіння.2 Також характерним для геморою може бути свербіж у зоні анального отвору, відчуття печіння та біль при дефекації.
Лікування геморою найкраще розпочинати на ранніх стадіях захворювання та не відкладати візит до лікаря, який поставить діагноз й підбере правильні методи боротьби з гемороєм. Далі розглянемо, від чого геморой розвивається і якими саме методами з ним можна боротися.
Види геморою
Фахівці виділяють дві основні форми захворювання — гостру та хронічну. У першому випадку відбувається порушення кровообігу у венозних сплетіннях прямої кишки, внутрішніх та зовнішніх гемороїдальних вузлах. Патологія супроводжується вираженим болем. Це пояснюється наявністю множини больових рецепторів на поверхні гемороїдальних вузлів.
Гострий геморой має декілька стадій розвитку3, але достовірно визначити стадію та специфіку лікування на кожній з них може тільки лікар, тому не варто нехтувати візитом до фахівця з появою дискомфортних відчуттів у задньому проході.
При хронічному геморої основними ознаками є наявність гемороїдальних вузлів, які локалізуються в межах прямої кишки або випадають за межі анального каналу, та виділення артеріальної крові червоного кольору різної інтенсивності. Кров не поєднується з каловими масами, а знаходиться на їх поверхні. Також характерний свербіж шкіри навколо ануса.3
Хронічний геморой буває як внутрішнім (на цих стадіях локалізація гемороїдальних вузлів відбувається в анальному каналі), так і зовнішнім (вузли розташовані за межами анального каналу) або комбінованим (поєднання внутрішнього та зовнішнього).3
Способи лікування
Лікування геморою на самому початку його розвитку переважно медикаментозне. Воно спрямоване на усунення запального процесу, зняття больового синдрому, зміцнення судин прямої кишки та усунення інших неприємних симптомів (свербіж, печіння тощо). Проводиться лікування, яке передбачає використання мазі, крему, свічок місцевої дії4.
Засоби від геморою Реліф® випускаються в таких зручних для застосування формах випуску, як свічки, мазь та крем (форми випуску залежать від конкретного виду продуктів лінійки Реліф®).
Якщо проблема — кровоточивість, тоді можна проконсультуватися з лікарем щодо застосування мазі або супозиторіїв Реліф® із фенілефрином. Цей компонент має локальну судинозвужувальну дію, нормалізує співвідношення припливу та відтоку крові до гемороїдальних вузлів, тим самим сприяє зменшенню набряклості та кровоточивості5 в зоні анального отвору.
При вираженому больовому синдромі можна використовувати мазь або свічки Реліф® Адванс із діючою речовиною бензокаїном. І мазь, і свічки Реліф® Адванс можуть використовуватися як при внутрішньому, так і при зовнішньому геморої дорослими та дітьми віком від 12 років.
Щоб дізнатися, як використовувати Реліф® у вашому випадку — найкраще проконсультуватися з лікарем, який підбере оптимальну схему лікування, з урахуванням симптомів, які найбільше турбують. Тільки лікар може визначити, що краще - свічки чи таблетки при лікуванні конкретного випадку, тому не слід підбирати засоби від геморою самостійно.
Продукти Реліф® зручні у використанні. Основою свічок Реліф® (Реліф®, Реліф® Адванс, Реліф® Ультра) є масло какао, яке розчиняється всього за 4 хвилини6 при температурі тіла, а Реліф® у вигляді крему (Реліф® Про) або мазі (Реліф®, Реліф® Адванс) мають зручний аплікатор, завдяки якому забезпечується комфортне та гігієнічне нанесення препарату як при зовнішньому, так і при внутрішньому геморої.
Як лікувати свербіж у задньому проході? На цей симптом також можуть впливати препарати місцевої дії, наприклад, свічки Реліф® Ультра, які сприяють зменшенню свербежу й також забезпечують протизапальний ефект.
Але при поєднанні одразу кількох симптомів, таких як сильний свербіж, виражений больовий синдром і запальний процес у зоні заднього проходу порадьтеся з лікарем щодо можливості застосування Реліф® Про крему або супозиторіїв з флуокортолоном і лідокаїном. Для зменшення неприємних відчуттів після дефекації слід проводити гігієнічні процедури злегка прохолодною водою.
Пам'ятайте, що вибір методу лікування здійснює лише лікар, оцінивши клінічну картину та стан хворого!
Профілактика
Профілактика геморою полягає в наступному:
- Нормалізація харчування. Передбачає обмеження в споживанні занадто жирних страв, копченостей, гострої та смаженої їжі, борошняних та кондитерських виробів. Раціон має включати цільнозерновий хліб, багато овочів, фруктів, кисломолочних продуктів.
- Оптимальний питний режим. Потрібно в достатній кількості вживати рідину (так, щоб не відчувати спраги). Це може бути чиста вода, морси, соки. Краще обмежити споживання кави, міцного чаю та алкоголю.
- Нормалізація випорожнень. Дефекація має відбуватися щодня. Не треба стримуватись у моменти позивів. Але тривале сидіння на унітазі не рекомендується.
- Корекція способу життя. Регулярна фізична активність запобігає застійним явищам у малому тазі, тому потрібно ввести її у свій розпорядок дня на постійній основі. Можна робити регулярні піші прогулянки. Також допоможуть заняття деякими видами спорту, наприклад плаванням.
- Дотримання особистої гігієни. Бажано відмовитися від звичайного туалетного паперу на користь вологих серветок. Допоможе тримати судини в тонусі підмивання заднього проходу після кожної дефекації.
Також для запобігання геморою необхідно регулярно проходити профілактичні огляди в лікаря, а при появі неприємних симптомів та скарг — не відкладати візит до медустанови та своєчасно звертатися за допомогою.
Список літератури:
- Факультетська хірургія/За ред. В.О. Шідловського, М.П. Захараша. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – 544 с.
- Baker H. Hemorrhoids. In: Longe JL, ed. Gale Encyclopedia of Medicine. 3rd ed. Detroit: Gale; 2006: 1766–1769.
- Національні рекомендації Асоціації колопроктологів Украхни щодо ведення пацієнтів з гемороєм, М. П. Захараш, О. Ю. Усенко, О. І. Пойда, В. В. Бойко, Т. І. Тамм, М. М. Милиця, В. В. Гапонов, Ю. М. Захараш, Г. А. Бахар, Л. Ю. Лозинська, Р. К. Палієнко, В. В. Балицький, І. Д. Саргош, В. С. Андрієць_Клінічна хірургія. 2020 Липень/Серпень 87(7-8):89-104. DOI: 10.26779/2522-1396.2020.7-8.89
- Бєлік Б. М. Застосування малоінвазивної хірургії в амбулаторному лікуванні геморою / Б. М. Бєлік, А. М. Ковальов А. Н. // Вісник хірургічної гастроентерології. - Харків, 2016. - №3
- Судиннозвужувальний ефект фенілефрину сприяє зниженню місцевої кровоточивості. D.J.Carucci, R.Scott, C.Perce, D.J.Innes, G.T.Rodeheaver, J.G.Kennedy, R.F.Edlich. Evaluation of Hemostatic Agents for Skin Graft Donor Sites / JBCR. 1984. - Vol.5. No4. P.321-323
- Thomas W., McCormack R. The drug release characteristics of various rectal suppositories as determined by specific ion electrodes // J. Pharm. Pharmacol. 1971. Vol. 23, № 7. P. 490–494.