Геморой під час вагітності
Вагітність та природні пологи є фактором ризику та можуть сприяти розвитку геморою через гормональні зміни та підвищення внутрішньочеревного тиску.1
Як правило, геморой турбує жінок, у яких і до вагітності були проблеми з еластичністю судин. Часті закрепи, які зустрічаються в період виношування дитини, також можуть стати фактором ризику виникнення геморою.
Ще однією причиною, через що геморой виникає під час вагітності, є зміна гормонального фону. Така зміна безпосередньо впливає на роботу травної системи – вона починає працювати повільніше. Важливу роль у запобіганні розвитку цього захворювання відіграє своєчасна профілактика, у тому числі й під час підготовки до материнства.
Проявами геморою є біль під час дефекації, печіння в задньому проході, кров на папері після відвідування туалету. Усе це — наслідки ослаблення судинних стінок прямої кишки та застою крові в гемороїдальних вузлах. У разі виявлення таких симптомів, жінка повинна звернутися за консультацією до лікаря, а не терпіти й чекати, поки все «пройде саме».
Види геморою у вагітних
Під час вагітності жінки рухаються менше, а геморой нерідко утворюється внаслідок малоактивного способу життя.
Зміни в системі травлення майбутньої матері, що відбуваються під дією гормонів, можуть спровокувати появу закрепів або, навпаки, діареї, і, як наслідок, — геморою.
Геморой у жінок, причинами якого під час вагітності стають зростання плоду, збільшення матки та кількості навколоплідних вод, може бути зовнішнім, внутрішнім чи комбінованим. Може бути випадіння гемороїдального вузла, який жінка відчуває під час підмивання. При виявленні такого вузла необхідно проконсультуватися з лікарем.
Внутрішній геморой, лікування якого, як і зовнішнього, не можна відкладати через вагітність, не так просто розпізнати на ранніх стадіях. Вагітна може відчувати такі симптоми:
- болюча дефекація;
- сліди крові на туалетному папері після дефекації;
- анальний свербіж;
- біль в області заднього проходу під час тривалого сидіння;
- відчуття неповного випорожнення кишківника.
Під час закрепу похід у туалет стає справжнім випробуванням, оскільки через тривалий застій кал спресовується, набуває щільної консистенції й може спровокувати сильний біль під час дефекації. Слизова прямої кишки й стінки ануса травмуються, з’являються анальні тріщини.
При зовнішньому геморої шишки розташовуються навколо анусу, вони відчуваються під час підмивання. Можуть бути болючими чи ні. Але в будь-якому випадку, при їх виявленні треба проконсультуватися з лікарем.
Способи лікування захворювання
Для лікування геморою під час вагітності використовуються консервативні методи. Насамперед — зміна харчових та поведінкових звичок:2
- вживання їжі через регулярні часові проміжки;
- вживання, щонайменше, 1,5 л рідини на день;
- виключення їжі, здатної спровокувати закрепи;
- легка фізична активність та/або щоденні прогулянки по 30–60 хвилин 3–5 разів на тиждень;
- підмивання після кожної дефекації та інші.
Також рекомендується додати у свій раціон більше клітковини та відмовитися від ліків, що спричиняють закрепи.3
Консультація з лікарем допоможе визначитися із застосуванням місцевих засобів, дія яких направлена на усунення симптомів геморою.
При геморої з кровоточивістю застосовуються свічки або мазь від геморою Реліф®, в складі яких присутній фенілефрин — речовина, що забезпечує судинозвужувальну дію. Фенілефрин нормалізує співвідношення притоку і відтоку крові до гемороїдальних вузлів, тим самим сприяючи зменшенню набряків та свербежу в анальній області.
Для усунення надокучливого больового синдрому при геморої можуть застосовуватися свічки або мазь Реліф® Адванс з діючою речовиною бензокаїн. При місцевому застосуванні бензокаїн може забезпечувати знеболювальний ефект менше ніж за 5 хвилин.4
Проте, лише лікар може поставити діагноз та призначити лікування вагітній, в тому числі обрати, який із препаратів лінійки Реліф® може підійти в конкретному випадку.
Профілактика геморою у вагітних
Не варто відтерміновувати лікування геморою, який виявили під час вагітності. Після пологів запущена патологія може набути хронічної форми з ускладненнями.
Уже на ранніх строках майбутній мамі потрібно замислитися про заходи профілактики геморою у вагітних.
Насамперед потрібно якісно скоригувати харчування та питний режим. Є багато продуктів, які хоч і корисні для здоров’я майбутньої мами, але схильні спричинити закрепи, наприклад, горіхи й бобові. Не варто повністю обмежувати себе в них, проте потрібно мінімізувати вживання. А ось від свіжої солодкої випічки, шоколаду, копченостей і прянощів краще на якийсь час відмовитися.
Клітковина — це рятівне коло для вагітних. Багато клітковини міститься в зелених овочах, зелених яблуках, цільнозерновому хлібі. Також закрепам ефективно протистоять сухофрукти та кисломолочні продукти.
Помітивши перші прояви геморою, не відкладайте візит до лікаря. Дізнайтеся у спеціаліста про можливість застосування в вашому випадку засобів Реліф® під час вагітності.
Не відкладайте лікування геморою до пологів, адже комфорт для майбутньої мами — понад усе.
Список літератури:
- Mayo Clinic. Hemorrhoids. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268
- Poskus, T., Sabonyte-Balsaitiene, Z., Jakubauskiene, L. et al. Preventing hemorrhoids during pregnancy: a multicenter, randomized clinical trial. BMC Pregnancy Childbirth 22, 374 (2022). https://doi.org/10.1186/s12884-022-04688-x
- Rao, Satish S.C. Constipation, Hemorrhoids, and Anorectal Disorders in Pregnancy. The American Journal of Gastroenterology 117(10S):p 16-25, October 2022. | DOI: 10.14309/ajg.0000000000001962
- Kouba DJ,et al. Guidelines for the use of local anesthesia in office-based dermatologic surgery. J Am Acad Dermatol. 2016 Jun;74(6):1201-19. doi: 10.1016/j.jaad.2016.01.022.