Лікування геморою
Вибір методу лікування геморою і ведення хворих визначається лікарем, виходячи з сукупності суб'єктивних скарг та об'єктивних даних обстеження пацієнта. В основі вибору: стадія захворювання, вираженість симптоматики, наявність/відсутність ускладнень. Великий перелік сучасних методів і лікарських препаратів дозволяє ефективно лікувати як внутрішній, так і зовнішній геморой на всіх етапах розвитку патологічного процесу1,2.
З чого почати
Вирішуючи, як позбутися симптомів геморою на ранніх стадіях процесу, хворому рекомендується корекція свого способу життя:
- Практикувати регулярні вправи з акцентом на м'язовий апарат черевного преса, сідниць та анального сфінктера. Обов'язкова щоденна ходьба та зменшення часу користування особистим/громадським транспортом.
- Щадний і делікатний водяний туалет області заднього проходу після дефекації.
- Оптимізація режиму та раціону харчування із урахуванням патології. Необхідно регулярно приймати їжу 5-6 разів на добу з включенням у раціон продуктів, багатих на клітковину (овочі у різному вигляді, каші з цільнозернових злаків, пшеничні висівки, житній хліб, хлібці). Це сприяє нормалізації консистенції калових мас та їх транзиту по кишківнику. Потрібно уникати гострої, копченої, маринованої та кислої їжі, алкогольних напоїв. Корекція харчування особливо важлива для осіб, які страждають на хронічні запори.
- Обмеження/зниження навантаження при необхідності, навіть зміна місця роботи, при необхідності.
Медикаментозні методи
Далі, за призначенням лікаря, проводиться медикаментозне лікування геморою з використанням препаратів системної та локальної дії.
Системні препарати
Призначаються для лікування гострого/хронічного геморою у період початкових проявів, а також для запобігання загострень при ремісії. Це особливо актуально при хронічному перебігу хвороби або після хірургічної операції по видаленню вузлів.
Частіше проводиться тижневий курс комбінації флеботропних (тих, що впливають на тонус вен) препаратів. Сучасні види флеботропних препаратів розроблені на основі флавоноїдів (речовин рослинного походження, здатних впливати на тонус вен, зменшувати набряк, запалення тощо). Вони відрізняються високою фармакологічною активністю та вважаються високоефективним засобом, що впливає на різні ланки патогенезу (механізму розвитку) захворювання. Також сприяють поліпшенню мікроциркуляції крові у кавернозних тільцях, нормалізації тонусу вен. Все це призводить до усунення запалення, зменшення набряклості, нормалізація відтоку лімфи.
Місцеве лікування геморою
Базується на використанні мазей, супозиторіїв, кремів, що мають різні склади та показання. Вони спрямовані на ті чи інші симптоми захворювання: зниження/ усунення болю, зменшення запалення, зупинку кровотечі та зменшення проявів тромбозу гемороїдальних вузлів. За основу вибору ліків для терапії геморою беруться симптоми, що переважають у клінічній картині пацієнта (запалення, біль, свербіж, кровточивість).
Так, при сильних і частих болях показані місцеві препарати зі знеболювальною дією.
При сильному запаленні використовуються препарати комбінованої дії, до складу яких входять знеболювальні та протизапальні компоненти. Вони швидко усувають біль і знижують запальний процес.
Часто люди задають питання, чи можливо лікування геморою без операції. Тут слід враховувати, що в залежності від ступеня захворювання, лікар підбирає тактику, якої дотримується при лікуванні геморою.
Місцеве медикаментозне лікування геморою передбачає широке застосування препаратів місцевої дії з комбінованим ефектом. Серед таких препарати лінійки «Реліф®», які доступні в формі свічок, мазей і крему. Різноманітність складів і форм випуску дозволяє підібрати оптимальний варіант для лікування внутрішнього і зовнішнього геморою з урахуванням вираженості симптоматики, клінічної форми. Це дозволить призначити ефективне лікування геморою з урахуванням індивідуальних особливостей патологічного процесу. Препарати також можна використовувати як засіб підтримуючої терапії під час підготовки та у комплексі реабілітації після оперативних втручань3,4.
Малоінвазивні методи5
При відсутності належного ефекту консервативного лікування (або при необхідності), паралельно з ним широко використовуються амбулаторні малоінвазивні методи. До них відносяться:
- Інфрачервона фотокоагуляція гемороїдальних вузлів. Спосіб фотокоагуляції полягає у впливі на тканину геморагічного вузла фокусованого світлового потоку, що спричиняє коагуляцію. Для цього використовуються фотокоагулятори різних типів, що забезпечують можливість фокусувати світловий потік і підводити його через систему світловода до необхідної ділянки. Ефективний при кровотечах на початкових стадіях хвороби без/з випаданням вузлів. Вирішуючи, як лікувати геморой у запущених випадках, його використовують як метод екстреної зупинки кровотечі з подальшим хірургічним втручанням.
- Склеротерапія. В основі – введення через спеціальний шприц у просвіт гемороїдального вузла флебосклерозуючих препаратів. Під їх впливом білки оболонки гемороїдального вузла денатуруються, викликаючи тромбоз з подальшим закриттям просвіту. Тим самим виключається стадія запального процесу. Процес здійснюється під контролем аноскопа з освітлювачем. Одночасно препарат можна вводити в 1-2 гемороїдальних вузли, оскільки його використання у великих кількостях викликає виражений біль6.
- Лігування (перев’язка) латексними кільцями. Для цієї мети використовується спеціальний апарат (лігатор), що дозволяє розмістити на гемороїдальному вузлі кільце з латексного матеріалу. Пізніше воно відривається з формуванням кукси та утворенням сполучної тканини. Хороший результат досягається після проведення 2-3 процедур. Цей метод використовується переважно у лікуванні внутрішнього геморою, а також у хворих, що мають супутні важкі соматичні захворювання.
- THD (метод трансанальної гемороїдальної деартеріалізації). Це відносно новий спосіб, в основі якого ушивання різних відрізків і відгалужень верхньої гемороїдальної артерії, розташованої під слизовими тканинами прямої кишки. Здійснюється під контролем ультразвуку через аноскоп особливої конструкції, що дозволяє точно визначити місце розташування і кількість термінальних артерій. Це ефективна методика, що дозволяє вилікувати геморой у хворих з 2-3 стадією у 90% випадків. До її переваг відноситься можливість збереження всього обсягу анальної тканини й мінімальна її травматизація. Це забезпечує фізіологічно нормальне функціонування анального каналу в післяопераційний період7.
Малоінвазивні методи використовуються при лікуванні геморою перших двох стадій. На четвертій стадії їх застосування лімітується і допускається як тимчасова терапія, при наявності протипоказань до проведення традиційної гемороідектомії. При відсутності або низькій ефективності методів малоінвазивних втручань, проводиться видалення (висічення) гемороїдальних вузлів з лігуванням судинних ніжок за різними методиками. Вирішуючи, чим лікувати геморой, для зменшення травматизації тканин вибирають радіочастотний або гармонійний скальпель.
Як підібрати ефективну терапію
Попри те, що геморой не відноситься до захворювань, що загрожують життю, при появі перших ознак рекомендується звернутися до фахівця. Чи лікується геморой? Так, але який метод буде ефективний і доцільний – вирішує лікар.
Не варто самостійно експериментувати з народними засобами. Якщо вже діагностовано геморой, як лікувати захворювання і чи потрібно вдаватися до екстрених заходів (малоінвазивних або традиційних операцій) розповість лікар під час консультації. Тільки своєчасно розпочата терапія дозволить уникнути помітних незручностей та ускладнень. У сукупності з профілактичними заходами, надалі це дозволить вести повноцінний спосіб життя. Як вилікувати геморой саме у вашому випадку – питання, на яке докладніше відповість лікар-проктолог.
Список літератури:
- В.К.Казимирко,М.П.Захараш, А.И.Пойда, В.И.Мальцев. Патология дистального отдела кишечника: механизмы развития, лечение. Киев, Морион, 2008.
- Воробьев, Благодарный, Шелыгин: Геморрой: руководство для врачей. ЛитТерра, 2010. 200С.
- Захараш М.П., Пойда 0.1. Досвід використання Реліф® та Реліф® Адванс у практиці лікування хворих колопроктологічного профілю. – 2004. – №7. – 18-21.
- М.П.Захараш, О.і.Пойда. Використання препаратів Реліф® Ультра та Реліф® Адванс у практиці колопроктологічного відділення. Клінічна хірургія. — 2005. №10. — 9-12.
- Загрядский, Е. А. Малоинвазивная хирургия геморроидальной болезни / Е. А. Загрядский - Москва : ГЭОТАР-Медиа, 2017. - 224 с/
- Хитарьян Г.А. и соавт. Эффективность склерозирования в сочетании с ультразвуковой кавитацией геморроидальных узлов и дооперационной подготовкой. Стационарозамещающие технологии. 2017. №1–2. С.65–66.
- Загрядский, Е. А. Трансанальная дезартеризация в лечении геморроидальной болезни / Е. А. Загрядский - Москва : ГЭОТАР-Медиа, 2015. - 176 с.