Вправи при геморої
Неможливо уявити собі повноцінне життя без помірної та контрольованої фізичної активності. Але через геморой список дозволених вправ і видів спорту досить обмежений. Та попри обмеження, є із чого вибрати.
Чому важливі фізичні вправи
Тренування під час геморою потрібні, важливі та необхідні!
Фізичні вправи допомагають підтримувати тіло в тонусі, покращують настрій і позитивно впливають на якість життя. Вони зміцнюють і розвивають мускулатуру, що сприяє впевненості в собі, покращують кровообіг і роботу серцево-судинної системи, а також сприяють нормальній роботі шлунково-кишкового тракту. І, звичайно, тренування при геморої можуть знизити ймовірність загострення захворювання. Правильно підібрані фізичні вправи допоможуть знизити й внутрішньочеревний тиск та вплинути на регулярне випорожнення кишківника.
Однак не всі види спорту однаково корисні. При геморої потрібно виключити силові вправи, які сприяють посиленню внутрішньочеревного тиску. Слід відмовитися від важкої атлетики, присідань, випадів — вони можуть лише посилити геморой. Натомість віддати перевагу прогулянці швидким кроком, розтяжці або заняттям йогою1,2.
Не можна виключати й причину виникнення геморою: якщо він з’явився внаслідок малорухливого та сидячого способу життя, ожиріння — обов’язково потрібно включити тренування у свій розпорядок дня. Однак, якщо причиною геморою стала надмірна фізична активність, то потрібно навпаки знизити навантаження.2
Бажано попередньо проконсультуватися з лікарем, проговорити з ним всі тривожні або незрозумілі моменти. Краще зайвий раз поставити запитання, ніж потім в екстреному порядку записуватися на прийом.
Які вправи протипоказані за геморою
Отже, першим у списку заборонених занять — силові вправи. При геморої потрібно виключити наступну фізичну активність1,2:
- махи й випади ногами, особливо з додатковою вагою;
- присідання як із власною, так і з додатковою вагою (так, навіть зі страхувальним поясом);
- важку атлетику і все, що з нею пов’язано;
- вправи для ніг, які спричиняють напруження черевного преса;
- кінний і велоспорт.
До числа заборонених також входять бокс, боротьба та інші види єдиноборств. Це пов’язано з тим, що під час тренування або спарингу активно напружуються м’язи преса, що призводить до підвищення внутрішньочеревного тиску.
Частина видів спорту і фізичних вправ при геморої дозволені, але із застереженнями. Пацієнт може йти на тренування в період стійкої ремісії або після схвалення лікарем. Повністю виключити фізичне навантаження потрібно у разі загострення захворювання (коли збільшується загроза кровотечі та випадання вузлів), після хірургічного втручання (впродовж 2 місяців).2
Негативно впливає на геморой не лише надмірна активність, а й повна її відсутність. Візьміть за правило переривати тривале сидіння чи стояння на ногах. Потрібно розминатися та перемикатися на інший вид активності, адже зазначені позиції можуть збільшувати тиск на вени та провокувати загострення геморою.1
Базові вправи при геморої
Зараз ітиметься про ті заняття, які допоможуть полегшити симптоми геморою, поліпшити якість життя та попередити загострення захворювання. Вправи проти геморою — це комплекс занять, що зміцнюють судини, тонізують і поліпшують діяльність серця, перистальтики, а також «розганяють» кров1,2:
- лижний спорт;
- легкий біг підтюпцем (без різкого старту й гальмування);
- плавання, деякі вправи з аква-аеробіки;
- прогулянкова ходьба;
- легка розтяжка;
- йога;
- танці.
Звісно, це далеко не весь список, можна вибрати й інший вид активності, але при цьому пам’ятати про те що:
- Не можна надовго затримувати дихання, адже це може спровокувати підвищення тиску в черевній порожнині.
- Усі дії виконуються повільно, без різких рухів.
- Інтенсивність вправ збільшується поступово, не варто ставити недосяжні цілі.
- Вправи, що спричиняють болісні відчуття в ділянці малого тазу, підлягають виключенню з комплексу.
- Робити гімнастику рекомендується після спорожнення кишківника.
Базова зарядка при геморої не вимагає тривалої або серйозної фізичної підготовки пацієнта. Її мета — поліпшити травлення і сприяти регулярному випорожненню кишківника. Це не спосіб наростити мускулатуру або зміцнити витривалість. Регулярне проведення занять (у комплексі з дієтою) може запобігати загостренню симптомів у разі хронічного геморою.
Вправи для профілактики геморою та полегшення симптомів уже наявного захворювання мають виконуватися щодня, упродовж 10–15 хвилин. Під час занять рекомендуються такі вправи3:
- Зміцнення м’язів тазового дна — дасть змогу полегшити дефекацію, розслабити анальний сфінктер і запобігти його повторному напруженню. Для виконання вправи необхідно сісти або лягти на спину. Напружте анальні м’язи, ніби ви зупиняєте проходження газу, й утримуйте таку позицію протягом 5 секунд. Після цього розслабтеся на 10 секунд і знову напружте м’язи. Повторіть 5 разів, міняйте силу напруження: напружте м’язи до половини попереднього, або робіть це так швидко, як зможете. Виконувати вправу треба 2–3 рази на день.
- Глибоке дихання — допомагає зняти напруження м’язів тазового дна і сприяє загальному розслабленню. Вправа виконується сидячи. Сядьте прямо, покладіть руки вище за талію (по обидва боки від грудної клітки), і глибоко вдихайте. На кожному вдиху глибоко дихайте животом, дозволяйте йому розширюватися. На видиху ж, навпаки, втягуйте живіт, підтягуйте пупок до хребта. Продовжуйте вправу протягом 5 хвилин.
- Баласана або поза дитини — допомагає поліпшити кровообіг у ділянці анального сфінктера, полегшити закреп, розслабити спину, стегна та ноги. Встаньте в колінно-ліктьове положення, потім сядьте стегнами на п’яти, витягніть руки перед собою або розташуйте їх уздовж тіла. Для посилення тиску на нижню частину живота можна покласти кулаки або долоні на цю ділянку. Залишайтеся в такому положенні 5 хвилин.
- Поза «Ноги до стіни» (Віпаріта Карані) — це асана з йоги, яка допомагає поліпшити кровообіг у задньому проході, зняти подразнення та полегшити дискомфорт. Сядьте до стіни правим боком. Потім покладіть ноги на стіну й ляжте на спину. Руки можна розташувати в будь-якому зручному для вас положенні. Перебувати в такій позі треба до 15 хвилин.
- «Вітрогонна» поза (Паванмуктасана) — чинить тиск на живіт, поліпшуючи травлення, розслаблюючи м’язи живота, заднього проходу та сідниць. Вправа виконується на спині. Зігніть одне або обидва коліна, підтягніть їх до грудей. Гомілки обійміть руками, зчепивши долоні чи тримаючись за лікті. Утримуйте положення до 1 хвилини. Щоб поглибити розтяжку, можна підняти голову і притиснути підборіддя до своїх грудей.
- Вправа Баддха Конасана — допомагає зміцнити внутрішню поверхню стегон, поліпшити гнучкість колін і паху. Вона також допомагає усунути дискомфорт під час травлення. Сядьте на подушку або складену ковдру. Зведіть ступні разом, а коліна широко розведіть. Розкрийте ступні так, щоб мізинці торкалися один одного, а великі пальці були максимально розведені. Випряміть спину й залишайтеся в цьому положенні до 1 хвилини.
Це основні вправи, які допоможуть поліпшити травлення і сприятимуть регулярному випорожненню кишківника. Їх потрібно робити повільно, регулярно й без пропусків.
Вправи від геморою під час вагітності4
Вагітність — прекрасний період, але під час вагітності може виникати певний дискомфорт для майбутньої мами. Збільшення внутрішньочеревного тиску може стати провокуючим фактором для розвитку геморою. Тому корисною буде гімнастика під час геморою, наприклад, напруження і розслаблення м’язів тазового дна за вправами Кегелем, спеціальна йога або гімнастика для вагітних, плавання. Регулярні вправи по Кегелю допоможуть забезпечити правильну роботу сечового міхура і кишківника, позбавлять запорів та мінімізують ймовірність геморою при вагітності та пологах.
Звичайно, усі фізичні вправи суворо заборонені в разі загострення симптомів геморою. Краще проконсультуватися з лікарем із приводу їхнього виконання, а також із приводу того, які вправи робити за геморою в період ремісії.
Список літератури:
- Lauren Krouse. 11 Ways to Get Rid of Hemorrhoids, According to Doctors, 2023
- Майборода В.В. Можно ли заниматься спортом при воспалении геморроидальных узлов // VVClinic, 2019.
- Emily Cronkleton. 6 Exercises to Treat (and Prevent) Hemorrhoids // Medically reviewed by Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA. 2020.
- American Pregnancy Association. Kegel Exercises.