Харчування
Клітковині й молочним продуктам має бути відведена особлива роль
Нездорові харчові звички, низький рівень фізичної активності, вживання алкогольних напоїв та виробів із тютюну не тільки прискорюють виникнення захворювання а й сприяють розвитку хронічного геморою.
Із проблемою геморою стикається 10-15% дорослого населення1. Будь-яке захворювання простіше попередити, аніж вилікувати.
У першу чергу, профілактика геморою потребує зміни стандартного життєвого укладу. Нездорові харчові звички, низький рівень фізичної активності, вживання алкогольних напоїв та виробів з тютюну не тільки провокують виникнення захворювання, а й сприяють розвитку хронічного геморою.
Геморой може з'являтися у результаті частих запорів, які можуть бути викликані порушеним режимом харчування і зловживанням копченими, смаженими, гострими продуктами. Збалансована дієта добре впливає не тільки на організм у цілому, але й на процес дефекації та здоров'я прямої кишки. Тому профілактика при геморої вимагає підвищеної уваги людини до того, що вона їсть та п'є щодня.
Продукти, що стимулюють приплив крові до малого таза, необхідно скоротити до можливого мінімуму. А ось клітковині й кисломолочним продуктам у щоденному меню має бути відведена особлива роль. Чим більше людина вживає молока та свіжих фруктів, тим менше у неї шансів зіткнутися з діагнозом «геморой».
Важливо вживати добову норму рідини – 30-40 мл на кожний кілограм ваги3.
Зловживання спиртним і паління сприяють загальному погіршенню здоров'я, негативно впливають на кровоносну систему. Відмова від алкогольних напоїв і тютюну – найкраща профілактика геморою у будь-якому віці.
Низький рівень фізичної активності призводить до застою крові в області прямої кишки та ослабленню тазової мускулатури. В результаті розвиваються дистрофічні зміни судин, відбувається зміщення гемороїдальних вузлів. Щоб уникнути негативних наслідків малорухомого способу життя та сидячої роботи, рекомендується нормалізувати рухову активність. Регулярні прогулянки пішки та комплекс простих вправ забезпечують нормальну роботу судин малого таза та здоровий кровообіг.
Контроль процесу дефекації та подальших гігієнічних процедур дозволить запобігти геморою, – профілактика у вбиральні не завдасть багато клопоту та не допустить розвитку захворювання.
Використання занадто жорсткого туалетного паперу та інтенсивне видалення залишків калових мас з ануса загрожують пошкодженням слизової оболонки. Це створює умови для проникнення інфекції у пошкоджені тканини і розвитку інфекційно-запальних захворювань прямої кишки і періанальної ділянки. У таких випадках кожна дефекація стає вкрай болючою, змушуючи пацієнтів утримуватися від неї якомога довше. Таким чином створюються передумови для хронічного запору, що загрожує розвитком або загостренням геморою. Після кожного випорожнення рекомендується підмиватися прохолодною водою з невеликою кількістю миючого засобу. Використання вологих серветок замість стандартного туалетного паперу також ефективно. Якщо використання паперової продукції неминуче, переваги варто віддати м'якому і багатошаровому паперу.
Будь-які навантаження під час дефекації збільшують шанси здобути геморой, профілактика у даному випадку вимагає не тужитися через силу та запобігати занадто тривалого натужування.
Мають значення регулярність і консистенція випорожнень. Необхідно уникати не тільки частих запорів, але й діареї. Краще «привчити» свій організм до відвідування вбиральні в однаковий час доби, коли можливо спорожнити кишківник без зайвих поспіху та метушні.
Профілактика геморою не виключає необхідності лікування проблеми, якщо її вже діагностовано.
Всі системи людського організму взаємопов'язані. Тільки лікар може поставити діагноз “геморой”, адже схожа симптоматика може бути викликана іншими захворюваннями. Консультація та огляд проктолога допоможуть виключити вплив сторонніх захворювань і запобігти загостренню геморою, чи його переходу у хронічну форму. При своєчасному виявленні зазвичай призначають мазі, крем та свічки, малоінвазивні методики лікування2,4.
Вагітні, особливо на пізніх термінах, відносяться до групи ризику розвитку геморою через те, що зростаюча матка стискає кишківник, створює венозний застій у його стінках, сприяє підвищенню внутрішньочеревного тиску, утрудняє спорожнення кишківника. Крім цього, передумовами розвитку геморою у вагітних є збільшення маси тіла, гіподинамія, передуючий (до планування вагітності) прийом гормональних контрацептивів, гормональні зрушення і т.д.
Як наслідок, до моменту пологів геморой у багатьох уже сформований. Підвищення внутрішньочеревного тиску під час потуг і стискування прямої кишки під час проходження плода по родових шляхах – додаткові травмуючі фактори, що сприяють загостренню вже сформованого геморою у післяпологовому періоді.
Тому профілактика при геморої у вагітних особливо важлива.
Харчування майбутньої матері має бути не тільки збалансованим (містити добову норму білків, жирів та вуглеводів), але й регулярним. Це забезпечить міцне здоров'я дитини та дозволить нормалізувати випорожнення, уникнути запорів та діареї.
Легкі фізичні навантаження – також невіддільний елемент профілактики. Піші прогулянки, вправи для вагітних і гімнастика від геморою дозволяють виключити ризик зіткнення з захворюванням. Регулярні вправи допоможуть поліпшити приплив крові в ділянку малого тазу та запобігти появі застою в судинах.
Профілактика геморою має за мету запобігти розвитку захворювання. Виконуючи ці нескладні правила, можна істотно знизити ризик зіткнення з проблемою геморою.
Список літератури: