10 міфів про геморой
Більшість людей середнього та старшого віку знають, що таке геморой. Нічого дивного, адже це поширене проктологічне захворювання.
Геморой – це вузлувате розширення венозних сплетінь під слизовою оболонкою ампули прямої кишки й під шкірою заднього проходу. На це захворювання страждають понад 10%-15% дорослого населення.1
Однак, є велика кількість помилкових переконань щодо причин геморою, його симптомів та лікування. Звідси часто виникають ситуації, коли люди погіршують стан здоров’я як самодіагностикою, так і самолікуванням.
Розберемо популярні міфи про геморой: чим вони небезпечні і як все відбувається насправді.
Міф 1: Червоний гострий перець чилі спричиняє геморой
Часто перець чилі та іншу гостру їжу звинувачують у тому, що вона стає причиною виникнення геморою або здатна посилити його симптоми. Проте досліджень, які проводилися, щоб довести чи спростувати це твердження, дуже мало. Наприклад, в одному з них узяли участь 50 пацієнтів, перша половина приймала капсули з перцем, а друга — плацебо. У результаті вчені не отримали наукового доказу, що гострий перець посилює симптоми геморою, оскільки такого явища не спостерігалося в учасників дослідження. 2
Міф 2: Проносне — найкращі ліки від геморою
Один із факторів ризику, від чого може бути геморой — закрепи. Тому часто люди самостійно роблять висновок, що позбутися геморою можна за допомогою проносного. Однак, є різні причини виникнення геморою та виявити, від чого розвинулося захворювання в кожному конкретному випадку повинен лікар. Рекомендації щодо лікування також потрібно отримати від професіонала, а не самостійного вивчення інтернету. Крім того, рідке випорожнення подразнює анальну область і може спровокувати загострення симптомів геморою3, так що проносне, якщо й можна приймати, то тільки за призначенням лікаря.
До лікування геморою краще підходити комплексно –скоригувати свій спосіб життя і меню, додавши до нього продукти з клітковиною – це знизить ризик виникнення закрепів і допоможе налагодити роботу ШКТ природним шляхом.
Міф 3: При геморої можна їсти лише рідку їжу
При гострому геморої або загостренні хронічного рекомендується переходити на щадну дієту.
Наприклад, дозволяється вживати ненасичені м’ясні або рибні бульйони, овочеві відвари, але не рекомендуються супи на міцних, жирних бульйонах, молочні супи.
Також можна вживати яловичину, телятину, кролятину, курятину та індичку. З м’яса потрібно видаляти сухожилля, з птиці — шкіру.
Краще уникати страв із бобових. Також не рекомендовано споживання редьки, цибулі, часнику, огірків, брукви, ріпи, шпинату, грибів.
Міф 4: На ранніх стадіях геморой ніяк не проявляється
Захворювання можна діагностувати на початковій стадії. Тому необхідно звернутися до проктолога за наявності наступних симптомів4:
- подразнення та свербіж навколо заднього проходу;
- поява слідів червоної крові на туалетному папері;
- біль, дискомфорт та набряк навколо ануса;
- почуття неповного спорожнення кишківника;
- запалення та припухлість у задньому проході.
При своєчасному зверненні до фахівця лікування геморою можна буде розпочати зі щадних методів. Вони включають спеціальну дієту, підвищення рухової активності та застосування лікарських засобів місцевої дії – мазі, крему або свічок лінійки Реліф®. Препарати підбираються індивідуально, з урахуванням симптомів, які турбують хворого.
Міф 5: При геморої не можна займатися спортом
При геморої однозначно не треба піднімати тяжкі речі. Однак є спеціальні вправи, які сприяють профілактиці геморою. Підбором лікувального комплексу вправ займається лікар, тому перед вибором фізичних навантажень потрібно порадитися з фахівцем.
Люди, які страждають на геморой, можуть ввести у свій щоденний розпорядок дня ходьбу та плавання, а також інші методи рухової активності.
Міф 6: Геморой – вікова хвороба
Справді, з віком ризик виникнення геморою збільшується. Це пов'язано з тим, що тканини, які підтримують вени прямої кишки і заднього проходу, можуть слабшати і розтягуватися.4 Але також геморой може з'явитися у вагітних жінок та опасистих людей, що не пов'язано зі старінням.
У той же час вчені намагаються знайти генетичну складову схильності до розвитку геморою. Відомо, що наявність певних генів може призвести до дисфункції гладкої мускулатури, епітелію та сполучної тканини.5 Що також не пов'язане безпосередньо з віком людини.
Міф 7: Біль та кровотеча в задньому проході вказує на геморой
Зазначені симптоми характерні для низки проктологічних захворювань, наприклад, для хронічної анальної тріщини або поліпів анального каналу.1
Тому не варто намагатися лікувати геморой самостійно, якщо ви виявили біль та кров на туалетному папері після акту дефекації. Для діагностики необхідно звернутися до лікаря та притримуватися його рекомендацій щодо лікування захворювання.
Міф 8: Огляд у проктолога — дуже болісний процес
Неприємні та болючі відчуття можуть виникнути, наприклад, у разі наявності тріщини ануса або випадіння гемороїдальних вузлів. Але при огляді для комфорту хворого та за наявності необхідності лікар може використовувати місцеві анестетики, що зводить неприємні відчуття до мінімуму. Наприклад, для зняття відчуття болю може використовуватися мазь Реліф® Адванс із бензокаїном, активною речовиною, яка чинить місцеву знеболювальну дію.
Міф 9: Хірургічне втручання — єдиний спосіб лікування геморою
У більшості випадків геморой лікують консервативно, використовуючи такі методи як зміна способу життя, збільшення вживання клітковини (дієта при загостренні геморою також має бути призначена лікарем), судинозвужуючі препарати у вигляді супозиторіїв, мазей та кремів, у тому числі з активною речовиною фенілефрином, що чинить судинозвужувальну дію.6
У лінійці продуктів Реліф® є супозиторії та мазь Реліф® з фенілефрином, які сприяють зменшенню кровоточивості7 та набряку при геморої. Також, залежно від симптомів геморою, можна використовувати інші продукти лінійки Реліф®. Наприклад, при больовому синдромі при геморої – Реліф® Адванс з бензокаїном, при сильному свербежі в анальному проході - Реліф® Ультра і при поєднанні різних симптомів, у тому числі запальному процесі, що розвивається - Реліф® Про з флуокортолоном і лідокаїном.
Тому найчастіше на початкових стадіях відбувається лікування геморою без операції. Операція застосовується на пізніх стадіях захворювання чи при занедбаному геморої.
Якщо актуальним є питання – як вилікувати внутрішній геморой або зовнішній без оперативного втручання, перше, що потрібно зробити – обстежитися у фахівця. Тільки лікар може вирішити, який із методів найбільше підходить для лікування геморою у вашому випадку.
Міф 10: Біль при геморої складно прибрати
При болісному геморої можна використовувати свічки або мазь Реліф® Адванс. Препарат сприяє зменшенню больових відчуттів у прямій кишці та задньому проході при геморої. Може використовуватися після оперативного втручання та під час проведення діагностичних маніпуляцій.
У складі свічок та мазі Реліф® Адванс міститься бензокаїн — анестетик, який чинить знеболювальний ефект та знижує чутливість тканин.
Лінійка препаратів Реліф® Адванс має низку переваг:
- Наявність кількох форм випуску Реліф® Адванс — свічок та мазі, що дає змогу лікарю рекомендувати більш зручну форму в кожному конкретному випадку.
- Швидкість плавлення (Реліф® Адванс супозиторії). Основою свічок Реліф® Адванс є масло какао, яке розплавляється всього за 4 хвилини,8 завдяки чому швидко доставляє лікувальну речовину до ураженої ділянки.
- Зручність застосування (Реліф® Адванс мазь). Завдяки наявності спеціального аплікатора, мазь легко та зручно наносити як при зовнішньому, так і внутрішньому геморої.
- Діюча речовина супозиторіїв та мазі Реліф® Адванс — бензокаїн, починає свою знеболювальну дію вже упродовж перших 5 хвилин.9
Супозиторії Реліф® Адванс потрібно вводити дорослим та дітям старше 12 років по 1 шт. до чотирьох разів на день упродовж тижня, якщо лікар не надав інших рекомендацій.
Мазь Реліф® Адванс дорослим та дітям віком від 12 років наноситься за допомогою аплікатора після гігієнічних процедур до 4 разів на добу.
Мазь та свічки Реліф® Адванс у складі комплексної терапії можуть використовуватись для лікування зовнішнього та внутрішнього геморою.
Усі міфи про геморой поєднує те, що довіра до них може призвести до серйозної загрози здоров’ю. Займатися самолікуванням — значить погіршити ситуацію. Тому, якщо ви зіткнулися із симптомами геморою, зверніться до лікаря-проктолога за діагностикою.
Список літератури:
- Хірургія (Факультетська) : Підруч. для студ. вищ. мед. навч. закл. / М. П. Захараш, О. І. Пойда, М. Д. Кучер, Л. Г. Заверний, В. М. Мальцев. - К. : Медицина, 2006. - 656 c. - Бібліогр.: с. 646-652. - укp.
- Altomare DF, Rinaldi M, La Torre F, Scardigno D, Roveran A, Canuti S, Morea G, Spazzafumo L. Red hot chili pepper and hemorrhoids: the explosion of a myth: results of a prospective, randomized, placebo-controlled, crossover trial. Dis Colon Rectum. 2006 Jul;49(7):1018-23. doi: 10.1007/s10350-006-0532-3. PMID: 16708161.
- Johanson JF, Sonnenberg A. Constipation is not a risk factor for hemorrhoids: a case-control study of potential etiological agents. Am J Gastroenterol. 1994 Nov;89(11):1981-6. PMID: 7942722.
- Hemorrhoids. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268
- Zheng T, Ellinghaus D, Juzenas S, et alGenome-wide analysis of 944 133 individuals provides insights into the etiology of haemorrhoidal diseaseGut 2021;70:1538-1549
- Lohsiriwat V. Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management. World J Gastroenterol. 2012 May 7;18(17):2009-17. doi: 10.3748/wjg.v18.i17.2009. PMID: 22563187; PMCID: PMC3342598.
- Судиннозвужувальний ефект фенілефрину сприяє зниженню місцевої кровоточивості. D.J.Carucci, R.Scott, C.Perce, D.J.Innes, G.T.Rodeheaver, J.G.Kennedy, R.F.Edlich. Evaluation of Hemostatic Agents for Skin Graft Donor Sites / JBCR. 1984. - Vol.5. No4. P.321-323.
- Thomas WH., McCormack R. The drug release characteristics of various rectal suppositories as determined by specific ion electrodes. J Pharm Pharmacol. 1971 Jul;23(7):490-4
- Kouba DJ,et al. Guidelines for the use of local anesthesia in office-based dermatologic surgery. J Am Acad Dermatol. 2016 Jun;74(6):1201-19. doi: 10.1016/j.jaad.2016.01.022.